Belediye Başkanı Alim Işık’tan şehir içi ulaşım açıklaması

Belediye Başkanı Alim Işık’tan şehir içi ulaşım açıklaması


Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Belediye Meclis toplantısında şehir içi ulaşımda yeni başlayan uygulamayla ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Işık’ın açıklaması şu şekilde ;

“TRAFİK SIKIŞIKLIĞI BELLİ ÖLÇÜDE ÇÖZÜLDÜ”

İl Trafik komisyonumuzun kararıyla Asım Gündüz caddesindeki yön değişikliği ve Osmanlı caddesindeki tek yönlü trafik akışı konusunda uygulamanın başladığı ilk birkaç günde bazı vatandaşlarımızın bu değişiklikten haberdar olmaması sebebiyle eski alışkanlıklarını devam ettirmek istemelerine dayalı sıkışıklıklar yaşanmıştır. Asım Gündüz caddesi esnaflarımız gelip bizlerle görüştü. Onlara açıklama yaptık. Diğer yerlerdeki ek düzenlemelerle trafik sıkışıklığı belli ölçüde çözüldü.

 

“BATTI ÇIKTI DAHA ETKİN KULLANILMAYA BAŞLADI”

Elimizdeki resmi ölçümlü değerlere göre vazonun oradaki alt geçidin bu uygulama öncesi kullanımı yaklaşık yüzde 20 idi. Son değişiklikten sonra, son on günlük yaptığımız ölçümlerle kullanım oranı yüzde 44’e ulaştı. Daha yüzde 56’sı boş. Şimdi o alt geçidi daha etkili kullanma adına yapacağımız birkaç küçük uygulamayla yüzde 50 ‘nin üzerine çıkarıp şehir merkezindeki yoğunluğu azaltma gayreti içerisindeyiz.  Yakında eski Valilik binasının yıkılmasıyla ortaya çıkacak alanın Zafer Meydanı projemiz kapsamında yeniden düzenlenmesi sonucu öncelikle Cumhuriyet caddesindeki, Asım Gündüz caddesindeki, Hürriyet caddesinde, Samanpazarı esnafımıza kadar tüm esnaflarımızın daha rahat müşteriye kavuşabilecekleri uygulamaların hazırlığı içerisindeyiz.

“ŞİMDİLİK SEVGİ YOLUNU TRAFİĞE AÇMA DÜŞÜNCEMİZ YOK”

Cumhuriyet caddesini trafiğe açmak üzere bilinçli olarak sıkıntı yaşatıldığı konusundaki değerlendirmelere saygı duyarız ama öyle bir şey olsa kamuoyuyla bunu paylaşmaktan asla geri duymayız. Gerekiyorsa trafiğe açarız ancak şu anda böyle bir öncelikli projemiz yok. İleride örneğin Zafer Meydanı projemiz ve Kültür Merkezi projemiz devreye girdiğinde şu anda zamanlarının önemli bölümünü geçiren vatandaşlarımız oralarda zaman geçirmeye başlayacak. İnanıyorum ki o zaman bölge esnafımızın talebi Cumhuriyet Caddesini trafiğe açın yönünde olacaktır. Günü geldiğinde tekrar değerlendirir, vatandaşlarımızla paylaşırız. Kabul ederlerse Cumhuriyet cadesini açarız. Bu yönde bir düşüncemiz asla olmadı, olursa da zaten paylaşırız.