Birlik Televizyonu
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

REKLAM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

BACAK AĞRILARI DİKKATE ALINMALI

29 Eylül 2011, 10:51

Özel Medline Kütahya Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Op.Dr.Süha Yörük bacağımızda meydana gelen ağrıları iyi takip etmemiz, tedavimizin daha kısa sürmesi açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

 

Bacak ağrılarının çeşitli sebepleri olabileceğini belirten Op.Dr.Süha Yörük bacak ağrılarının nedenlerini şöyle sıraladı;

•    Büyüme,
•    Nemli ortamlar,
•    Aşırı yorgunluk,
•    Eklemler,
•    Damar hastalıkları,
•    Sinir sıkışmaları,
•    Belimizdeki fıtıklaşmalar,

Bacaktaki atardamar ve toplardamarda ki herhangi bir rahatsızlıkta  bacak ağrısı nedeni olabilir. Toplardamarların iltihabı ve içlerindeki kanın pıhtılaşması ile ortaya çıkan  bacaklarda ağırlık, cildin altında yanma hissi verir.  Damarların tıkanmasında ciltte kızarıklık ve hassasiyet olabilir. Toplardamardaki pıhtılaşma  yerinden koparak akciğere gittiğinde hayati tehlike oluşturabilir.

Yürüyüşle birlikte Damar sertliği nedeniyle bacaktaki atardamarların daralması sonucu  bacak ağrıları görülebilir. Bu hastalarda yürüyüş sırasında bacak kaslarında artan oksijen ihtiyacı karşılanamadığından bacaklarda ağrı meydana gelir ve ağrı dinlenmekle geçer.


Bacak ağrılarının başlıca nedenlerinden biri spor yapanlarda görülen aşırı zorlanmadır. Sert koşu zeminleri, uygun olmayan spor ayakkabıları, yeterince ısınmadan spor yapma veya aşırı egzersiz gibi nedenlere bağlı olan bu durumlarda, kasların ve kasları çevreleyen dokuların hasar görmesi sonucunda ağrı ortaya çıkar.

Diz eklemlerinden ve diz kireçlenmelerinden dolayı oluşan ağrılar:

Bu bacak ağrıları diz eklemlerinin altında veya üstünde başlar iltihabi vakalara göre bacaklara yayılabilir. Diz kireçlenmeleri özellikle merdiven çıkarken, namaz kılarken, dizleri zorlayarak yapılan hareketler sonrasında oluşur. Soğuk havalar da bu ağrıları artırıcı etkiler yapar

Omurga kemiğine bağlı olan ağrılar:

Bacak ağrıları omurga kemiğinin rahatsızlıklarına bağlı olabilir. Bel omurları arasındaki daralmalar bacaklara yayılan ağrıya yol açar. Siyatik ağrısı bu tipte bacağa yayılan bir ağrıdır. Uzun süre oturan ya da çömelen kişilerde bacaklardaki sinirlerin sıkışması sonucunda yanma, karıncalanma, his azalması ve güçsüzlükle birlikte ağrı meydana gelir.


Bacak ağrıları belde özellikle disk ve eklemlerin hastalıklarından kaynaklanabileceği gibi diz, kalça eklemlerinde kireçlenme denilen kıkırdak bozulması, sinir zedelenmesi veya bel kanalında daralmaya bağlı sinir dokusunun sıkışmasından kaynaklanabilir. Bacak ağrılarında önce gövdenin ve bacakların duruşu gözlenmeli ve gene hasta çıplak olmalıdır. Dizlerde şekil bozuklukları, bir bacak boyunun kısa olması, bir bacakta incelme, bir kalçanın yukarıda duruşu not edilmeli ve hasta yürütülerek yürüme bozuklukları, topallama, hasta tarafa yük vermeden sakınma gibi bulgular gözlenmelidir.

Bel hareketleri ile ağrının bacağa inmemesi, yürüme bozuklukları ağrının bacak eklemlerine bağlı olduğunu düşündürmelidir. Eklem hareketinde kısıtlanma, hareketle artan ağrı ve özelikle diz ekleminde şişlik önemlidir. Bel ve bacak ağrılarında ağrıya neden olabilecek risk faktörleri baştan itibaren saptanmalıdır.

Şişmanlık, duruş bozukluğu, bacaklarda şekil bozuklukları her hastada ilk anda gözlenebilen risk faktörleridir. Buna ek olarak diyabet, tiroid fonksiyonları, menopoz durumu araştırılır. Şiddetli, geceleri artan, yanma, bıçaklanma gibi duygularla beraber olan bacak ağrılarında çeşitli nedenlere bağlı sinir zedelenmesi düşünülmelidir.Büyüme ağrıları:

Çocuklarda ve hızlı gelişme gösteren gençlerde meydana gelen bir durumdur. Baldırdan başlayan bacak ağrıları eklemler etrafında kümelenir. Bazen bu ağrılar şiddetli sızlamalar şeklindedir. Gün içerisinde aşırı aktif olan çocuklarda daha sık gözlenir.

Bel veya kalçada sinir sıkışması:

Bu ağrılar aniden gelerek bacakların aşağısına doğru yayılır ve çok şiddetli sızlamalar şeklinde kendini gösterebilir. Ağrı veya sızlamalar bacak hareketleriyle yer değiştirir veya şiddeti artar-azalır.

Dolaşım sorunlarından kaynaklanan ağrılar:

Bacak ve ayak şişlikleriyle birlikte gelişen ağrılar dolaşım problemlerine işarettir. Ancak dolaşım problemlerinde genelde iki bacak değil de tek bacak şişer veya ağrır. Damarların kendini belli edecek şekilde kabarması dolaşım problemleri fikrini perçinler. Bu duruma çok dikkat edilmelidir ve mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Bu problemin geçiştirilmesi ayağınızı hatta bacağınızı kaybetmeye varan sorunlara neden olabilmektedir. 

Sızlamalar:
Bu tür bacak ağrısında ağrı sabit bir seviyede ve sabit bir bölgede gelişmez. Aksine sürekli gezen ve şiddeti değişen ağrılar. Sızlamalara dönüşür. Üç günden uzun süren bacak ağrıları yasıyorsanız,  bacaklarda güçsüzlük, soğuma veya his kaybı varsa, her iki bacağın alt ve üst parçalarında ağrı yaşıyorsanız, bacak cildinde cildin mavi renk alması, bacakta açılan yaralar veya cilt altında hassas şişlikler, bacakta şişme veya ciltte renk değişmesine neden olan veya kırık şüphesi olan yaralanmalar varsa mutlaka bir Ortopedi uzmanına danışın.


 

 

 

Bu haber 97791 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Sıcak Havalar27 Temmuz 2009

REKLAM

HABER EXPRESS

ANKET

Kütahya'nın öncelikli sorunu nedir?

Tüm Anketler

Birlik Radyo Televizyon Yayıncılık A.Ş. 2016 Tüm Hakları Saklıdır.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi