Birlik Televizyonu
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

REKLAM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

DOĞUMDAN SONRA GEBELİKTEN KORUNMA

18 Haziran 2011, 10:29

Doğum sonrası dünyaya gelen her bebek ebeveynlere büyük bir mutluluk yaşatacaktır. Ancak bu mutluluğun yanısıra gelen maddi ve manevi sorumluluklar da bir takım endişelere sebebiyet verebilecektir.Özel BSK Kütahya Anadolu Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Atalay Yıldırım Doğum sonrası gebelikten korunma yöntemleri hakkında bilgi verdi.

 

 

        Doğumdan sonra annenin bedensel ve ruhsal sağlığının toparlanması için lohusallık süresi boyunca gebe kalmaması gerekmektedir.Genital organların tamamen iyileşmesi, beden fonksiyonunun gebelikten önceki sağlığına kavuşması beklenmelidir.

Bu süre normal doğum yapmış kadınlar için en az bir yıl,sezarayan doğumu yapanlardan için 3 yıl olmalıdır.        

     

 EMZİRME GEBELİKTEN KORUR MU?

 

        Emzirme döneminde prolaktin (sürt hormonu ) salgısı artar.Süt oluşumu için bu hormon gereklidir.Süt hormonunun yumurtlamayı durdurduğu bu yolla gebeliği önlediği bilinmektedir.Doğum sonrası bu süre en fazla 3 aydır.Bu süre sonrası koruyucu etki azalarak devam eder.Halk arasında '' süt gebelikten korur '' sözü kısmen doğrudur.Ancak güvenli değildir.Süt emzirme döneminde uzun süre adet görmeyen kadınlarda istenmeyen süpriz gebelikler oluşabilir.Sonuç olarak emzirme kadını gebelikten korumaz.

 

DOĞUM SONRASI ORAL KONTRASEPTİFLER KULLANILABİLİR Mİ ?

 

       Doğum sonrası her türlü korunma yöntemi kullanamazsınız.Oral kontraseptifler ( doğum kontrol hapları ) süt yolu ile bebeğe geçeceğinden bebek için sakıncalıdır.Kullanmak doğru olmaz.Yine son yıllarda kullanılmaya başlayan vajinal halkalar da östrojen içerikli olduğundan kullanmak sakıncalıdır.

 

 DOĞUM SONRASI GÜVENLİ KORUNMA YÖNTEMİ NELERDİR ?

 

       Doğum sonrası korunma yöntemleri içinde en güvenilir olanı prezervatif ( condom ) , spiral ( İ.U.A ) ve 3 aylık depo progesteron iğnedir.

 

1- SPİRAL : Doğumdan sonra korunma yöntemleri içinde en uygun yöntem spiraldir.Doğumdan 40-45 gün sonra takılabilir.( sezaryanlı hastalarda 50 gün). Spiralin takılması için adet dönemini beklemek şart değildir.

Önce bir jinekolojik muayeneden geçilmelidir.Rahim azında yara,adet düzensizliği,vajinal infeksiyon,yumurtalık iltihabı olmaması gerekir.Eğer varsa bu hastalıklar tedavi edildikten sonra spiral takılmalıdır.Ayrıca bakır alerjisi olan kadınlara bakır içermeyen spiraller kullanılmalıdır.

2- PREZERVATİF : Doğumdan sonra uygulanan en uygun doğum kontrol yöntemidir.Ancak her erkek prezervatif kullanmayı istemeyebilir.

3- ÜÇ AYLIK DEPO PROGESTİNLER : Sütle bebeğe geçse de bir zararı yoktur.Üç ayda bir yapılır.Üç ay süreyle koruma sağlar.

       Depo iğnelerinin istenmeyen yan etkileri olabilir.Bazen akne ( sivilce), göğüslerde gerginlik, iştah artışı ve  kilo  alma olabilir.Çoğu zaman adet düzensizlikleri yapabilir.Uzun süre (6 ay gibi ) adet gecikmelerine neden olabilir.O nedenle adet gören kadınlarda 3 aylık değil,aylık progestin iğneler önerilir.

4- TÜPLERİN BAĞLANMASI : Doğumdan sonra bir daha gebelik istenmiyorsa 30-31 yaşın üzerindeki kadınlar tüplerin ( yumurtalık kanalları ) bağlanması işlemi yapılabilir.Tüplerin bağlanması doğumdan 40 gün sonra laparoskopi veya minilaparatami yöntemi ile yapılır.

       Tüplerin bağlanması için eşinin de rızası gerekmektedir.Tüp bağlanması durumunda geriye dönüş yok denilecek  kadar  olduğu için çiftler çocuk isteme konusunda kesin kararlı olmalıdırlar.

 

Bu haber 3085 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Sıcak Havalar27 Temmuz 2009

REKLAM

HABER EXPRESS

ANKET

Kütahya'nın öncelikli sorunu nedir?

Tüm Anketler

Birlik Radyo Televizyon Yayıncılık A.Ş. 2016 Tüm Hakları Saklıdır.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi