Birlik Televizyonu
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

REKLAM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Ergenlik Dönemindeki Genç Kızlarda Görülen Anormal Kanamalar

15 Nisan 2011, 11:35

Özel BSK Kütahya Anadolu Hastanesi Kadın Hastalıkları ve doğum Uzmanı Op.Dr.Atalay Yıldırım, ergenlik dönemine geçişte yaşanan adet düzensizlikleri hakkında bilgi verdi.

           

 

            Genç kızlarda ergenlik döneminde ilk görülen adet kanamasına menarş denilmektedir. Bu dönemin başlarındaki adet kanamaları düzensiz olabilir. Kanamaların sık ve uzun süreli olması genç kızın günlük yaşantısını olumsuz yönde etkiler. Ayrıca uzun süreli aşırı kanamalar genç kızda anemi dediğimiz kansızlığa sebep olabilir. Bu anormal kanamalara tıpta “ dis fonksiyonel kanamalar “ adı verilmektedir.

 

            Ergenliğin başlarındaki düzensiz ve anormal kanamalar yumurtalıkların düzgün çalışmaması ve yumurtlamanın olmamasına bağlıdır.

 

            Yumurtalıklar beyinden gelen uyaranlarla çalışır. Beyin kabuğu, orta beyin ve hipofiz bezi yumurtalıkları uyaran hormonlar salgılar. Yumurtalıklarda doğuştan 600,000 – 900,000 arasında sayılan folikül dediğimiz yumurta kesecikleri mevcuttur. Bu keseciklerden yüzlercesi beyinden salgılanan hormonların etkisiyle her ay büyümeye başlar. Keseciklerden bir tanesi hepsinden daha büyük olur. Bunun içinden yumurta çıkar. Bu şekilde yumurtlama ve progesteron hormonunun salgılamasıyla adetler düzenli olur. Genç kızlarda adetlerin düzensiz olmasının sebebi beyin - yumurtalıklar arasındaki düzenli ilişkinin kurulamamasıdır. Yumurtalıkların düzgün çalışmaması ve yumurtlamanın olmaması adet düzenini bozar. Sık ve kesilemeyen uzun süreli kanamalar oluşur.

 

            Yumurtalık kistleri , Progesteron Hormonu yetersizlikleri, kanama ve pıhtılaşma sistemine ait hastalıklar, Tirarol hormonunun yetersiz salgılanması da genç kızlarda adet düzensizliklerinin sebebi olabilir.

 

            Adet öyküsü, jinakolojik muayene, ultrason muayenesi, pıhtılaşma testleri, hormon muayeneleri teşhise yardımcı olur.

 

            Tedavi ; sebebe göre yapılır. Eğer varsa pıhtılaşma bozuklukları giderilir. Tiroid bezinin az çalıştığı durumlarda ( hipotiroidi ) durumlarında tedavi tiroid hormonu verilerek yapılır. Başka bir sebep yoksa Beyin – yumurtalıklar arasındaki iletişim bozukluklarındaki kanamalar doğum kontrol hapları ile tedavi edilir.

Bu haber 3999 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Sıcak Havalar27 Temmuz 2009

REKLAM

HABER EXPRESS

ANKET

Kütahya'nın öncelikli sorunu nedir?

Tüm Anketler

Birlik Radyo Televizyon Yayıncılık A.Ş. 2016 Tüm Hakları Saklıdır.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi